Vytlačiť

Fatima a Ján Pavol II.

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Svätý Otec Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla, veľmi skoro pochopil veľkosť a dôležitosť Panny Márie v dejinách Cirkvi. On sám svoj život úplne odovzdal a zasvätil Panne Márii už ako kňaz aj ako biskup. Neskôr ako pápež Ján Pavol II. prijal pápežské heslo: "Totus Tuus! Celý tvoj, Mária!" A po atentáte v roku 1981 tento poľský pápež zväzuje svoj pontifikát s fatimským posolstvom. Keď si pozorne prečítal  dokumenty o zjavení, poznamenal, že úcta k Nepoškvrnenému Srdcu je najdôležitejšie posolstvo z Fatimy. Lebo Panna Mária práve na Neho ukázala ako na prostredníka záchrany  hriešnikov z pekla a záchranu sveta od zla. Spása teda vstupuje do ľudských dejín cez Srdce. A odvtedy sa Ján Pavol II. zo všetkých síl zasadzoval o šírenie úcty k Máriinmu Nepoškvrnenému Srdcu.

Po akte zasvätenia sveta a Ruska Panne Márii v roku 1984 Svätý Otec odovzdal fatimskému biskupovi vzácny dar so slovami: „Toto je náboj vybratý z môjho tela 13. mája 1981. Druhý sa stratil niekde na Námestí svätého Petra. Tento náboj nepatrí mne, ale tej, ktorá bdela nado mnou a zachránila ma. Zoberte ho teda do Fatimy a uložte ho do svätyne na znak mojej vďaky najsvätejšej Panne Márii.“ Fatimský biskup tento náboj zveril odborníkom, aby ho umiestnili do koruny sochy Fatimskej Panny Márie. A ako sme sa dozvedeli na našej 2. farskej púti pri prehliadke múzea, pri umiestňovaní náboja všetkých prekvapilo, že klenotník, ktorý vyrábal korunku v roku 1942 nechal vo vnútri korunky výklenok, ktorý vtedy nedával zmysel. A presne do neho zapadol náboj, ktorý tam dal po rokoch uložiť Svätý Otec.

Okrem roku 1982, rok po atentáte, Svätý Otec prišiel do Fatimy aj v máji 1991, desať rokov po atentáte a tretí raz v jubilejnom roku 2000. Vtedy 13. mája opäť ďakoval za záchranu života a blahorečil dve fatimské deti Františka a Hyacintu. Deň predtým 12. mája 2000 urobil niečo výnimočné a neočakávané. Pápež poznačený vekom, utrpením a chorobou podišiel k soche Fatimskej Panny Márie a daroval jej svoj drahocenný prsteň, ktorý jemu daroval poľský kardinál Štefan Wyszynsky. Bola na ňom podoba Panny Márie Čenstochovskej a nápis „Totus Tuus“. Tento prsteň pápežovi pripomínal jeho rodné Poľsko, drahého kardinála a jeho prorocké slová, že bol Bohom povolaný, aby voviedol Cirkev do tretieho tisícročia. V okamihu, keď sa táto predpoveď kardinála naplnila, Ján Pavol II. odovzdáva svoj prsteň Panne Márii vo Fatime. Akoby tým chcel povedať, že jeho poslanie sa naplnilo a zároveň zopakovať svoje úplné zasvätenie „Celý Tvoj, Mária“.

Svätý Otec mal v srdci veľkú lásku k Fatimskej Panne Márii. Dalo sa to pekne vidieť aj na niečom takom ako je procesia so sochou Panny Márie z Fatimy.  Ján Pavol II. chodil vždy za sochou. Panna Mária bola vždy prvá. Hovoril: „Mária je dôležitejšia, ukazuje cestu. Jej slúžim. Petrov nástupca má ísť za ňou.“ Táto zmena pravidiel liturgickej slávnosti vošla do dejín ako „ štýl Wojtyla.“

A čo znamenajú jeho slová : "Fatima ? Každý deň som tam bol prítomný." Ján Pavol II. povedal, že sa s ňou stretával pred spánkom na konci každého dňa. Na stolíku vedľa postele mal sošku Panny Márie, ktorú dostal vo Fatime, pobozkal jej nohy a ruky v duchu lásky a pokornej služby s cieľom nasledovať jej život. V tomto ho môžeme nasledovať aj my a aj my tak budeme môcť byť vo Fatime každý deň. A to môže byť pre nás naša cesta svätosti.

Jana Jenčová 

Zdoj: http://www.santuario-fatima.pt/portal/index.php?id=1260