Hygienické obmedzenia

                                                                                                                                                                      Aktuálne úmysly TU.

                                                                                                                     Aktuálne Mariannum TU.

                                                                                                                                                             Projekt PSK

Milostivý obraz Panny Márie v Obišovciach

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Obišovce sú diecéznou svätyňou našej košickej arcidiecézy. V krásnom gotickom kostole je k verejnej úcte vystavený milostivý obraz Panny Márie Ružencovej. Keďže je to jeden z najznámejších obrazov našej arcidiecézy, veriaci by mali poznať jeho pôvod. Na ten sa možno dívať z hľadiska histórie, ako aj z hľadiska tradovanej legendy. 

 

Pôvod podľa histórie

Od 14. st. boli Obišovce vlastníctvom rodu Mariassovcov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj náboženského života medzi poddanými. Sídlili v Drienove, neskôr v Obišovciach. Nielen podľa mena rodu, ale aj v skutočnosti boli veľkými mariánskymi ctiteľmi. Milostivý obraz mal tento rod na svojej zástave. Jednu veľkú bitku zvíťazili len tým, že nepriateľské vojská, vidiac túto zástavu, vykríkli: „Idú mariánske pluky!“ A dali sa bez boja na útek. Ak je obraz v chráme totožný s obrazom na bojovej zástave, vysvetľovalo by to ranu na tvári Panny Márie, ktorá mohla byť utŕžená v niektorom z bojov. Aj krvavé stopy na obraze, ktoré sú pozostatkami krvi prelievanej v bojoch. Vyžadovalo by si to však hlbšie a dôslednejšie skúmanie, ktoré by určite bolo veľmi zaujímavé a prinieslo by viac svetla do histórie, ktorá je zahalená rúškom tajomstva.

Iná verzia hovorí o tom, že v minulosti Obišovce patrili pod správu  Drienova. V jeho farskom kostole sa tento obraz nachádzal. Na prelome 16. a 17. storočia sa kalvíni zmocnili obce Drienov a povyhadzovali všetky predmety a symboly s mariánskou tematikou. Pri vyhadzovaní mariánskeho obrazu, bol obraz bezcitne zasiahnutý bičom, čím sa vysvetľuje aj pôvod rany, a krvavé kropaje na tvári Panny Márie. Zbožní veriaci však obraz zachránili a zaniesli do blízkych Obišoviec na vŕšok Putnok. Nie je známe, či kaplnka na vŕšku už stála, alebo ju rýchlo postavili a umiestnili do nej obraz. Neskôr sa tu vybudoval mariánsky chrám, od počiatku vyhľadávané pútnické miesto. 

Pôvod podľa legendy

Jedným zo zdrojov poznatkov je ľudová tradícia, ktorá v sebe stále obsahuje zrnko pravdy. Milostivý obraz Panny Márie sa dostal do Obišoviec zvláštnym spôsobom z poľského Tarnowa a zjavoval sa na lipe, ktorá rástla na kopci menom „Putnok“. Z lipy údajne vyžarovalo prenikavé svetlo, ktoré bolo viditeľné zo širokého okolia. Keď sa to obyvatelia Tarnowa dopočuli, rozhodli sa obraz si vziať späť. Naložili obraz na voz. Keď bol obraz naložený a chceli odísť, voz sa z miesta nepohol. Preto do voza zapriahli tri páry koní. Keďže ani to nepomohlo, pohonič v snahe popohnať kone, šľahol bičom a zasiahol obraz Panny Márie po tvári. Na obraze sa objavili krvavé slzy. Ľudia pochopili, že Panna Mária si svoje miesto vyvolila práve tu, v Obišovciach. Na tomto mieste bol postavený pútnický kostol a ľudia si začali miesto uctievať každoročnou púťou. 

(Martin Miškuf)



© 2024 Farnosť Vranov nad Topľou - Čemerné. Všetky práva vyhradené.